Ministerstvo financí připravuje zákon, který nabídne malým živnostníkům sjednocení daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění do jedné paušální platby. Místo obíhání tří úřadů a vyplňování několika formulářů by tak v budoucnu stačilo zaplatit jen jednu paušální daň, čímž by živnostníci vyřídili najednou daň z příjmu i zdravotní a sociální pojištění.

Ministerstvo financí připravuje zákon, díky kterému by se měly výrazně zjednodušit povinnosti a administrativní náročnost malým samostatně výdělečným osobám (OSVČ).

Bude se týkat podnikatelů, jejichž roční příjmy nepřekročí 1 milion korun. Budou tak moci prostřednictvím jedné paušální platby hradit daň z příjmů, pojistné na sociální i zdravotní pojištění. Zbaví se tak povinnosti podávat tři různé formuláře.

Všechno budou platit měsíčně jedinou platbou. Celková výše by se měla odvozovat od průměrné mzdy a v příštím roce se může pohybovat v rozmezí 5400 Kč – 5500 Kč měsíčně.

Poplatníkům by se tak výrazně snížila administrativa a postrádala by smysl i případná daňová kontrola. V České republice se eviduje celkem 514 000 OSVČ, které mají příjem pouze z podnikání. Z nich 422 000 má roční příjem nižší než 1 milion Kč.

Zdroj: Ministerstvo financí

LV accounting s.r.o.

IČO: 07610335

e-mail: ucetni@lvucetnictvi.cz

Společnost je vedená u Krajského soudu v Českých Budějovicích pod spisovou značkou C28160